Як розраховується розмір субсидії?
Як розраховується розмір субсидії?
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії, розмір обов’язкового відсотка платежу напряму залежить від розміру доходів сім’ї та визначається розрахунково.
В основу формули розрахунку розміру субсидії взято залежність доходу сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів на особу і витрат, які не перевищують 15% сукупного доходу такої родини.
Формула розрахунку субсидії: середньомісячний дохід сім’ї ділиться на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і визначається середньомісячний дохід на одну особу. Цей дохід ділиться на прожитковий мінімум (з січня 2021 року 2189грн.), ділиться на базовий коефіцієнт 2 і множиться на 15%.
Базовими цифрами у формулі є залежність, при якій сім’я з доходом на рівні двох прожиткових мінімумів на особу сплачує за комунальні послуги 15% сукупного доходу. Далі ця залежність застосовується до конкретної сім’ї з конкретними доходами.
Для прикладу розглянемо дві сім’ї:
1 сім’я – дві особи з сукупним доходом 4000 грн. на місяць;
2 сім’я – три особи з сукупним доходом 6000 грн. на місяць.
І в першому і в другому випадках середньомісячний дохід на одну особу становитиме 2000 грн., тому відсоток обов’язкового платежу у цих сімей буде однаковий = 4000/2/2189/2*15% =6,85%.
Але розмір обов’язкового платежу у них буде неоднаковий, оскільки у них різний сукупний дохід:
1 сім’я = 4000 грн. * 6,85%.= 274,00 грн.
2 сім’я = 6000 грн. * 6,85%.= 411,00 грн.
Відповідно, за однакового розміру платежу за комунальні послуги (1000 грн.), ці сім’ї матимуть різний розмір субсидії:
1 сім’я = 1000 грн. – 274,00 грн. = 726,00 грн.
2 сім’я = 1000 грн. – 411,00 грн. = 589,00 грн.
Таким чином, відсоток обов’язкового платежу для сімей з однаковим доходом на одну особу буде однаковим, а розмір платежу залежить від сукупного доходу сім’ї: чим більша кількість членів сім’ї та її сукупний дохід, тим більшим буде і платіж.
Формула дає преференції людям із невисокими доходами: що менші доходи має родина, то нижчими будуть її витрати на комунальні послуги та більшою її підтримка з боку держави.
Які нормативи використовуються під час розрахунку субсидії?
- для користування послугами з централізованого водопостачання – 2 куб. м холодної води на одну особу на місяць за наявності послуги з постачання гарячої води та 3,6 куб. м холодної води на одну особу на місяць за відсутності послуги з постачання гарячої води.
- для користування послугами з постачання гарячої води – 1,6 куб. м на одну особу на місяць.
- для користування послугами з постачання та розподілу природного газу:
- за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання – 3,3 куб. м на одну особу на місяць;
- за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 5,4 куб. м на одну особу на місяць;
- за наявності газової плити та газового водонагрівача – 10,5 куб. м на одну особу на місяць;
- для користування послугами з електропостачання у житлових приміщеннях (будинках):
- у житлових приміщеннях (будинках) – 70 кВт•г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт•г на місяць;
- обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води – 110 кВтг на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи та додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 230 кВт•г на місяць;
- обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води – 130 кВтг на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи та додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 250 кВт•г на місяць;
- не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів – 100 кВтг на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт•г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства) на житлове приміщення (будинок), але не більш як 220 кВт•г на місяць;
На період карантину проводити розрахунок житлових субсидій з урахуванням збільшених на 50% соціальних нормативів, у межах яких надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг.