Наталія Чернівчан: застосування РРО/ПРРО при готівкових розрахунках з покупцями обов’язкове
Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» відновлено положення щодо відповідальності суб’єктів господарювання за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон) – про це у своєму коментарі для ЗМІ повідомила заступник начальника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Наталія Чернівчан.
Зокрема, для суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахунки з покупцями за готівку, застосування РРО чи ПРРО обов’язкове, окрім спрощенців першої групи.
Наталія Чернівчан зауважила, що згідно із Законом України №1017-ІХ від 01.12.2020 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» застосування РРО чи ПРРО при готівкових розрахунках з покупцями стало обов’язковим для усіх суб’єктів господарювання, окрім спрощенців першої групи ще з 1 січня 2022 року.
Однак, за період з 1 січня 2022 до 1 жовтня 2023 року, у зв’язку з війною, уряд прийняв рішення не застосовувати фінансової відповідальності за відсутність касових апаратів до усіх торгівців, окрім тих, що здійснюють продаж підакцизних товарів, валютних цінностей або ж працюють у сфері азартних ігор.
Проте, саме Законом № 3219 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» відновлено відповідальність бізнесу за не проведення фіскалізації, щоправда, ставки штрафних санкцій для платників дещо знижені, однак не для всіх.
Зо словами посадовиці з 1 жовтня 2023 року у разі встановлення контролюючими органами факту непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи, будуть застосовуватись фінансові санкції, передбачені п. 1 ст. 17 Закону. Умовою дотримання законодавства у сфері застосування РРО/ПРРО є реєстрація РРО та/або ПРРО в контролюючому органі .
Так для ФОП єдиного податку ІІ та ІІІ групи за ставкою 5%, а також IV групи, які не торгують товарами з переліченої ризикової групи (підакцизна група товарів, технічно складні побутові товари, лікарські засоби, вироби медичного призначення, ювелірні вироби), встановлені знижені розміри штрафних санкцій – 25% вартості реалізованих із порушенням товарів – за перше порушення та а 50% вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг)за кожне наступне.
Такий розмір штрафних санкцій діятиме до 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану.
Для СГД на загальній системі, платники єдиного податку, які є платниками ПДВ, а також ті платники єдиного податку, які здійснюють діяльність підакцизною групою товарів, реалізують технічно складні побутові товари, лікарські засоби, вироби медичного призначення і реалізують ювелірні вироби, за порушення у сфері РРО сплачуватимуть штрафи у повному обсязі: 100% вартості товару, реалізованої послуги при першому порушенні та 150% - при кожному наступному порушенні, зауважила Наталія Чернівчан.
Даним Законом, передбачено відсутність відповідальності за порушення щодо застосування РРО лише для платників, які провадять діяльність на прифронтових територіях чи територіях можливих бойових дій, крім реалізації з порушенням підакцизних товарів – зауважила Наталія Чернівчан.
Єдиний податок: Буковинські платники сплатили до бюджету понад 442,2 млн грн
У Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області повідомляють, що за сім місяців 2023 року суб’єкти господарювання, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплатили до місцевих бюджетів Буковини понад 442,2 млн грн єдиного податку. Порівняно з аналогічним періодом 2022 року надходження цього платежу зросли майже на 77,6 млн гривень.
Відтак, фінансовий внесок приватних підприємців до бюджету становить 344,4 млн грн єдиного податку. Юрособи-спрощенці перерахували до місцевих бюджетів 65,6 млн грн єдиного податку. Платники, які задіяні в сільськогосподарському секторі - четверта група спрощеної системи оподаткування, сплатили до бюджету 32,2 млн грн єдиного податку.
У податковій службі області нагадують, що єдиний податок є одним серед важливих джерел наповнення місцевих скарбниць, оскільки він зараховується до бюджету у повному обсязі.
Та акцентують, з 1 серпня 2023 року набрав чинності Закон України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Відтак, з 1 серпня 2023 року відновлюється обов’язок сплачувати єдиний податок приватними підприємцями – платниками І та ІІ груп.
До відома: максимальний місячний розмір єдиного податку у 2023 році для ФОП – платників єдиного податку першої групи становить 268,40 грн, для платників єдиного податку другої групи – 1340 гривень.
Пільги зі сплати ЄСВ для ФОП діють й далі
Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області роз’яснюють, Закон №3219 не вносить змін до п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ щодо застосування пільг зі сплати ЄСВ для ФОП з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців. Тож з 1 серпня 2023 року ці пільги також діють.
Податківці нагадують, що нормами п.9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ ФОП-«єдинники» (як і ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, і члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців.
Згідно зі Законом про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі декларації не здійснюють. Це стосується того періоду, в якому згідно зі встановленими пільгами ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Проте сама пільга не позбавляє ФОП права добровільно сплачувати ЄСВ за себе. В такому випадку обов’язково треба зазначати суми такого ЄСВ у декларації - це потрібно для отримання страхового стажу за сплаченими внесками. Інакше вони вважатимуться просто переплатою.
Відтак, Законом № 3219 не вносилися зміни до п.9-19, тож й надалі всі ФОПи мають право вирішувати, сплачувати чи не сплачувати ЄСВ за себе. Однак, слід врахувати, якщо ФОП не сплачує ЄСВ – страхового стажу у нього не буде.
До уваги роботодавців: приймаючи на роботу працівника не забудьте подати повідомлення до податкової служби
Фахівці Головного управління ДПС у Чернівецькій області нагадують, що роботодавці, який наймають працівників на роботу зобов’язані перш за все укласти з найманим працівником трудову угоду (контракт, договір) у письмовому вигляді, видати наказ чи розпорядження про прийняття працівника на роботу та повідомити про це територіальний орган Державної податкової служби за місцем обліку платника єдиного внеску.
Адже відповідно до вимог статті 24 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VIII та постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
За відсутності технічної можливості подання повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту засобами електронного зв’язку в електронній формі таке повідомлення подається у формі документа на папері згідно з додатком разом з копією в електронній формі.
У разі подання повідомлення засобами електронного зв’язку із використанням електронного цифрового підпису працівник може бути допущений до роботи одразу після відправлення такого повідомлення.
У податковій службі області нагадують громадянам про можливість у будь-який час доби, 24/7 та в будь-якому місці, повідомляти податкову службу через чат-бот «StopViolationBot» у месенджері Telegram про відомі факти порушень законодавства, в тому числі використання суб’єктом господарювання найманих працівників без офіційного оформлення трудових відносин.