Лівинецька сільська бібліотека.СОРОК СВЯТИХ: ТРАДИЦІЇ В УКРАЇНІ

Дата: 22.03.2021 14:20

Фото без опису22 березня – день Великомучеників Севастійських, в народі – Сорок Святих, «Сороки».

Пам'ять 40 мучеників відноситься до найшанованіших свят. Тому в цей день полегшується строгість Великого посту та накладається табу на фізичну роботу. Недарма українці говорили – «Хто на це свято працюватиме, тому зробиться 40 болячок».

За народними уявленнями, в цей період, весна вже мала остаточно перемогти зиму. Тому, українці пов’язували цей день з весняним сонцестояння. До нього приурочувалося випікання жайворонків — булок із медом у формі пташок. Пекли їх, зазвичай, сорок. В різних регіонах України таку випічку називали по-різному — «сороки», «жайворонки», «буслики», «птички», «пташки». Люди вірили, що саме на Сорок святих з вирію повертаються пернаті - сорок різних порід.

Часто таких «пташечок» нанизували на невеличкі різочки, лозинки чи очеретинки і так запікали. Їх розносили по домівках та роздавали дітям, які бігали із «жайворонками» по вулиці та співали веснянок. У деяких регіонах замість такої випічки готували вареники з маком. Їх також робили сорок штук та могли нанизували на паличку.

Найбільш символічним в цей день був обряд «топтання рясту». Вважалося, що хто напровесні його потопче – вбереже життя й здоров’я протягом року.

Лівинецька сільська бібліотека