Чиновники взялися за підприємців
Уряд сподівається вивести ринок праці з тіні, зменшивши можливості працювати нелегально
Уряд не полишає спроб легалізувати ринок праці, вивівши з тіні всіх, кого вийде. На позачерговому засіданні 8 лютого Кабмін схвалив проєкт Закону «Про внесення змін до Кодексу законів про працю…». Чиновники впевнені, що ухвалення закону сприятиме зменшенню незадекларованої праці в Україні, легалізації заробітної плати та посиленню захисту працівників. «Уряд продовжує трудову реформу і активно працює над вдосконаленням законодавства про працю, - цитує пресслужба міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства. - Збільшення кількості офіційно оформлених працівників, легалізувавши трудові відносини, сприятиме забезпеченню їхніх соціальних потреб й економічному зростанню України».
Які ознаки трудових відносин
Схвалений урядом документ передбачає визначення на законодавчому рівні поняття трудових відносин та впровадження принципу презумпції наявності трудових відносин. Зокрема законопроєктом визначено 7 ознак, за якими можна судити про їхню наявність:
- виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням і під контролем особи, в інтересах якої виконують роботи;
- регулює процес праці, що має постійний характер і не передбачає встановлення особі конкретного певного результату за певний період;
- виконання роботи на певному або узгодженому з особою, в інтересах якої виконують роботи, робочому місці з дотриманням встановлених ним правил внутрішнього трудового розпорядку;
- організація умов праці, зокрема надання обладнання, інструментів, матеріалів, робочого місця особою, в інтересах якої виконують роботи;
- систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди;
- встановлення особою, в інтересах якої виконують роботи, тривалості робочого часу і часу відпочинку;
- відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконують роботу.
У документі зазначено, що наявність хоча б трьох ознак із перелічених означатиме, що роботу виконують у рамках трудових відносин. У цьому разі сторони зобов’язані укласти трудовий договір, а працівник повинен бути забезпечений необхідним соціальним пакетом, зокрема відпустками, лікарняними, наявністю гарантій і компенсацій.
Також пропонують запровадити правонаступництво у трудових відносинах - продовження трудових відносин з працівниками у разі зміни власника підприємства або його реорганізації.
Наступ на ФОПів
Експерти вважають, що такі зміни у КЗпП є черговим наступом на тих, хто ще працює, та з метою мінімізації оподаткування або оформляє працівників як фізосіб-підприємців, або не оформляє їх взагалі.
- Перелік ознак досить повний, і в багатьох випадках роботодавцям і працівникам доведеться переглянути їхні відносини, - зазначив економічний аналітик Петро Драханчук. - Можна прогнозувати, щойно закон набере чинності, кількість штатних працівників у тих самих компаніях може збільшитися.
Завідувачка відділу кадрової агенції Надія Житар погоджується, що ці зміни спрямовані на ФОПів, яких правдами і неправдами хочуть змусити платити податки на загальних підставах. Адже сьогодні ФОПи платять 5%, а компанія за найманих працівників платить понад 40% податків (22% ЄСВ, 18% ПДФО, 1,5% військовий збір). Але коли зміни у КЗпП наберуть чинності, фізособам-підприємцям навряд чи вдасться відбутися 5% податком.
Експерти також кажуть, якщо ФОПів змусять платити податки за повною програмою, наші айтішники нікому не будуть потрібні. Сьогодні вони популярні не в останню чергу й тому, що «живі» ФОПи і у нас вигідніша економічна модель порівняно з Європою і США.
Загалом в експертів ставлення до законопроєкту двояке. З одного боку, ні для кого не секрет, що суворість законів в Україні як і раніше успішно компенсується необов’язковістю їхнього виконання. З іншого – наймані працівники в нашій країні сьогодні настільки безправні, що назріла необхідність ухвалити бодай щось для їхнього захисту. Адже неофіційне працевлаштування означає не тільки несплату податків, а й відсутність соціальних гарантій для найманих працівників. Та й звільнити такого працівника можна будь-коли без пояснення причини.
Степан КРАЙНЯК
Джерело:Pogliad.ua