Лівинецька сільська територіальна громада
Чернівецька область, Дністровський район

Історія школи села Подвір'ївка

Дата: 18.01.2021 22:26

Рідна школа-Альма Матер науки...

Фото без опису

В одному із церковних документів говориться, що у 1896 році в селі було відкрито школу:

Фото без опису

Вона знаходилася у найманому будинку, який винаймали за громадські кошти. Під орудою священника Миколи Мошняги та псаломщика Івана Михайловича  діти вчили Закон Божий, церковний спів, вчилися читати, писати, рахувати.
У 1900 році до села приїхав Ковач Володимир Петрович. Це був перший і єдиний на той час вчитель початкової школи села, що носило назву Кишло-Замжієво. Школа в селі була двокласною, та приміщення не було.
Громада на сході села вирішила побудувати школу. Урядник запропонував кошти брати з кожного селянина, залежно від того, скільки землі він мав. І ось  Тодор Замерзляк  закликав односельців не жаліти грошей і вчити дітей, бо як був у солдатах, то дуже важко було, тому що не міг написати додому листа. Розпочалося будівництво школи. Але було так: що вдень збудують, те вночі рознесуть. Став урядник сторожувати і карати винних.
І ось школа збудована, селянські діти почали навчатись. Вчитель був високоосвіченою людиною: грав на скрипці, складав вірші. В 1902 році він був одним із організаторів церковного хор. Він навчав дітей грамоти, письму, вчив дітей малювати, бо мав хист до цього.
Вчителював Володимир Петрович до 1918 року. В цей рік село окупували румуни.
Вчитель вважав великою несправедливістю те, що румуни насаджували свою мову і відмовився вести навчання на чужій мові.
В 1917 році закінчила гімназію Діна Ковач, приїхала до брата в село Кишло-Замжієво, де допомагала йому вчити селянських дітей:

Фото без опису

Коли брат відмовився викладати на румунській мові, вона була призначена вчителем чотирикласної школи і вчителювала разом із своїм майбутнім чоловіком – Проновичем Миколою Федоровичем. На той час він був директором школи

Фото без опису

Вчителями  також були брати Миколи Федоровича – Пронович Яків Федорович з дружиною  Тамарою та Пронович Данило Федорович з дружиною Марією.  Кожен вчитель  мав свій клас і викладав у ньому свої предмети. Вчителі були високоосвіченими людьми, грали на музичних інструментах, жінки-вчителі займалися рукоділлям. Вони були заможними людьми, мали достаток, землю, власний виїзд.
У шкільному музеї знаходиться фото, зроблене в 1934 році. На ньому зображені учні школи зі вчителями та священником

Фото без опису

В 1940 році прийшла радянська влада, народ здобув свободу. Діна Петрівна була призначена директором школи.
Недовго люди раділи свободі. В 1941 році румуни знову були в селі.
30 березня 1944 року наше село було звільнено. Згодом відкрито семирічну школу. Збереглося фото вчителів школи, зроблене в 1948 році (директор школи Литвинюк В.І.):

Фото без опису

Щороку  1 травня школярі відзначали день міжнародної солідарності трудящих. Не став винятком і 1951 рік

Фото без опису

В 1961 році  школа стала  восьмирічною.
Ось відкриття нового приміщення школи, де виступала перший директор радянської школи Пронович Діна Петрівна:

Фото без опису

В  1968 році школа стала середньою.  Навчалися діти вже  приміщенні , де зараз знаходиться прикордонна застава.
             Саме в цій школі і зроблено фото, на якому зображені вчителі школи – Пронович Б.М., Бойко В.В., Лаба  М.І., Лопатюк Ф.М., Шепель Н.М., Лопатюк Т.М., Білоножко В.С.:

Фото без опису

У 1976 році під час осінніх канікул діти жителів села перейшли до нового приміщення – триповерхової, світлої школи. Наочність виготовляли самі. Давали відкриті уроки, семінари.
Діти саджали дерева, квіти, щоб прикрасити свою школу. Під керівництвом вчителя-фронтовика Проновича Бориса Миколайовича діти висадили алею ялинок навколо школи:

Фото без описуФото без опису

З 1953р. по сьогоднішній день директорами школи були: Житарюк М.М., Крижанівська Н.О., Федорчук І.М., Кормуш В.І., Онуфрійчук А.Я., Білоножко І.Д., Лісько І.О., Присакар С.Ф., Кушнір юк О.А., Жукотанська Л.Д.
Сьогодні школа - справжня красуня. Педагогічний та учнівський колективи роблять все, щоб прикрасити свою рідну домівку. Гарно та затишно в коридорах, на подвір’ї школи. Ідеї педагогів було втілено під час оформлення коридорів трьох поверхів школи:

Коридори першого  поверху школи

Коридори другого  поверху школи

Коридори третього  поверху школи

Минулого року біля школи було спроектовано та створено ландшафтний дизайн:

Фото без описуФото без опису

Учні під керівництвом вчителів біології та трудового навчання доглядають за квітниками.
Є у школярів улюблений куточок, де вони полюбляють фотографуватися та відпочивати:

Фото без описуФото без опису

В школі створено музей історії села, де зібрано матеріал при минуле і сучасне нашої маленької батьківщини – рідної Подвір’ївки. Учнями школи зібрано матеріал та оформлено відповідні експозиції – «Історія села», «Історія школи», «Війна і село», «Вони служили в Афганістані»:

Фото без опису

Фото, зроблені  у  шкільному  музеї  історії  села

Щороку напередодні 9 Травня ветерани Великої Вітчизняної війни приходять до школи, щоб розповісти про події, свідками яких вони були. Такі зустрічі, як правило, проходять у шкільному музеї:

Фото без описуФото без опису

Історію школи творили педагогічні колективи різних часів. Вчителі сумлінно працювали на освітянській ниві, несли світло науки дітям. Жоден із них  не нажив великого багатства. Весь їхній скарб – книги, яких багато, і учні, що завжди пам’ятали, пам’ятають і будуть пам’ятати своїх наставників. Вони завжди були і є прикладом для всіх.

Матеріал зібрала та узагальнила
Історик, завуч школи:

Бабинчук  Лариса  Олександрівна

Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Коментування статті/новини