Історія села Зелена

Дата: 17.12.2020 21:04
Кількість переглядів: 1682

Фото без опису           Легенда походження

Заплелася в черешні і клени,
Випромінюєш ласку й тепло,
Я любуюсь тобою,  Зелена,
Наче з казки,  чарівне село.

Моє село і справді мальовниче і казкове. В міжріччі Дністра і Прута на річці Зеленча,  яка бере початок із 3 джерел,  за 20 км від райцентру,  за 4 км від залізничної станції Медвежа,  розкинулось моє рідне село.
Розповідають, що давним - давно навколо шуміли похмурі ліси. Тільки там,  де зараз село,  була безліса долина. Срібним ремінцем перерізував її співучий струмок. А вздовж струмка тягнувся шлях, яким їздили чумаки за крамом до моря.
Відомо: чумакування було промислом тяжким і небезпечним через хвороби,  війни,  безхліб'я,  безводдя у дорозі. Тому чумаки,  як до рідного дому,  завертали на зелену долину спочити,  попасти і напоїти воли,  запастись пахучим сіном,  а у навколишніх лісах самим добре поживитись дичиною,  ягодами,  грибами. Далеко навкруги славилась зелена долина серед чумаків своєю природною гостинністю.
- Де ви волів своїх пасли, що вони не голодні ?
- На зеленій долині...
- А сіно,  що на возах,  теж звідти ?
-          Еге ж, з зеленої... Кращого місця, як вона,  немає ніде: справжній тобі рай і для людей і для худоби...
Довго гомонів чумацький шлях її доброю славою. Облюбував собі це місце один чумак - наймит,  якого тяжкі злидні змушували заробляти гроші,  ходячи із господарськими валками. Поселився тут і незабаром до нього приєдналися інші.
Перші поселенці пишалися своєю зеленою долиною і з гордістю говорили про неї коротко: "Наша Зелена". Ця горда і коротка назва закріпилася у майбутньому і за селом, яке виникло тут.
Із археологічних розкопок та досліджень Євгена Григоровича Луцишива
«Топонимика Бессарабии в процессе ее заселения » ми дізнаємось,  що на
околицях села було знайдено рештки трипільської культури, доби раннього
заліза, черняхівської культури. Отже поселенці тут з'явилися ще у сиву давнину.
В історичній довідці записано,  що село було засноване ще у 15 ст. У 1600р. молдавський воєвода Михай Ватожуя,  якого румуни називали ще Цар Руминский, прозваний потомками Витязул ( Хоробрий ),  нападає на Молдавію. Під час цього походу село Зеленія згоріло дотла і було відбудовано через 100 років.
Про ці події ми дізнаємося від Олександра Карпенка «Топонімія східних районів Чернівецької області». Він вказує,  що село вперше у писемних джерелах згадується 2 квітня1605р.,  а також 1783р. У 1807р. село згадане без назви, як «кишла», тобто місце стоянки турецьких військ. Під час панування турків було створено рукотворний горб „ Гольма ",  турецька гребля,  чишма та турецька криниця, про яку є багато легенд.
В одній легенді розповідається,  що в неділю всі люди одяглися по святковому,  запросили із сусідніх сіл священиків,  взяли корогви,  хрести. святі книги і вирушили до криниці. Біля криниці провели літургію і коли всі проспівали "Отче наш" то із криниці почули слова "Взяли все,  але не взяли віника ". Віника,  мабуть,  щоб змітати скарби.
В другій легенді розповідається про те,  що два сміливці з нашого села вирішили самі взяти турецький скарб. Вони чули від старожилів,  що рівно опівночі на Пасху всі клади відкриваються. Отож взявши шворку,  мішки вони вирушили в путь. Коли прийшли, то в криниці води не було. Рівно опівночі в криниці відкрилися два камені,  ніби дверцята. Один із них вирішив спуститися на мотузці у криницю. І коли він спустився,  то побачив,  що від дверцят у криниці був ніби тунель,  підземний хід. Коли він зайшов у підземний хід, дверцята за ним закрилися і з усіх сторін,  з-поміж каменів хлинула вода,  наповнивши криницю до верха. Другий,  який був на верху побіг додому і довгий час нікому про це не розповідав.
А після Великої Вітчизняної війни голова колгоспу Коваль Василь Опанасович дав наказ почистити всі криниці навколо села. Підійшла черга і до турецької криниці. Коли пожежна машина вибрала воду,  то чоловіки спустилися в криницю. Дно було твердим. Коли лопатами почали копати,  то наткнулися на великий камінь - плиту. Але раптом вони почули страшенний гул,  а через кілька хвилин почав лити на них дощ. Зі страху чоловіки швидко вибралися на верх. Мокрі вони не могли прийти до тями. На верху стояла страшенна спека і ніякого дощу не було.
Пам'ятають люди села і залишки турецького кладовища та церкви. Про них є також дуже цікаві легенди. Навіть у селі залишилися жити нащадки турків - це родина Пероганів.
Балацький Григорій Васильович розповідав, що його прадід Балацький Єфтеній утік від жорстокого пана Жорета з с.Онути,  Заставнівського району,  привізши з собою 8 дітей,  тоді в селі уже було 4 хати. Один із внуків Єфтенія 1831 р.н. брав в оренду у пані Марії Степанівни Яманді землю 306 десятин по 100 рублів за десятину у 1918 р.
Історичний нарис                                                            
У музеї є ще документ на купівлю землі Василем Андрійчуком у пані Марії Ріго-Яманді. Марія і Амандійка - дочки пана Плясецького. Марія вийшла заміж, жила в Кишиневі і носила прізвище Piro. Вона продала землю і побудувала електростанцію у Кишиневі. А друга дочка Амандійка вийшла заміж за полковника Штефана Лукіна і жила у Петрограді. Другий документ на продаж землі підписаний Лукіна. Гроші за оренду землі (по 50 коп. за десятину ) Іван Миколайович Балацький 1831 р.н. возив у Петроград три рази на рік.
 
27 березня 1944 року Чернівецьку область і наш район звільняла 133 Смоленська Стрілкова дивізія.
 
Із нашого села на війну пішло - 360 чоловік,  повернулося - 166 чоловік,  загинуло - 115 чоловік,  пропало безвісті - 33 чоловіки,  померло вдома ветеранів - 95 чоловік,  вдів - 30, інвалідів - 13 чоловік,  трудівників тилу Великої Вітчизняної війни - 23,  учасників бойових дій -12 чоловік.
 
Людина - творець своєї долі,  свого щастя. Саме так можна сказати про Чебана Онисія Ілліча. В нього поруч із військовими нагородами красувався Орден Трудового Червоного Прапора та значок Переможець соціалістичних змагань шостої п»ятирічки.
 
Пригадував ветеран ті жахливі події 19 жовтня 1944 року. Військова частина,  в якій служив Онисій Ілліч, потрапила в оточення.Солдати стояли на смерть.Та невдовзі, стятий ворожею кулею, впав Онисій Ілліч на полі бою.Страшна звістка полетіла в рідне село до матері.
 
А він вижив. Бажання вижити перемогло. У маленькому латвійському селі його підібрали люди і допомогли переправити в госпіталь.
 
Зажили рани,  знову далекий шлях до Берліну. Знову поранення і знову страшна звістка краяла серце матері. А він живий. Повернувся в рідне село в 1947 році.
 
З кожним роком все менше і менше стає свідків тих жахливих подій.
 
В цих альбомах записані спогади учасників Великої Вітчизняної війни. А також,  наша пошукова група музею зібрала матеріали про вчителів прирівняних до учасників Великої Вітчизняної війни.
 

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь